Strona Informacyjna Grupy Rekonstrukcji Historycznej


Gebirgsjagerzy - niemieccy strzelcy górscy. Walczyli na polach bitew niemalże każdego frontu drugiej wojny światowej - od lodowatych połaci koła podbiegunowego, poprzez fiordy Skandynawii, ośnieżone szczyty Kaukazu, skaliste wybrzeża Krety, aż po spalone słońcem pustynie Afryki. Wybierani na drodze drobiazgowej selekcji spośród rodowitych mieszkańców górskich regionów, poddawani morderczym testom sprawnościowym i wytrzymałościowym, byli trenowani, aby walczyć i przetrwać w najbardziej nieludzkich warunkach.


Członkowie Kampfgruppe "Edelweiss" pochodzą z pomorza, małopolski, śląska, mazowsza, czy podkarpacia i na przestrzeni lat mieliśmy okazje współpracować niemalże z wszystkimi Grupami Rekonstrukcji Historycznej z Polski, a także z Grupami z Rosji, Czech czy Słowacji.Odtwarzamy żołnierzy 1 kompanii 100 Regimentu 5 Gebirgsjager Division na przestrzeni lat 1939-1945 w czym wspierają nas zaprzyjaźnieni z Grupą, rekonstruktorzy i pasjonaci tematyki jednostek górskich z USA, Wielkiej Brytanii, Finlandii, czy Ukrainy. W związku z z górską specjalizacją i ogromną różnorodnością sprzętową wynikającą z różnych terenów walk na których walczyła oddtwarzana przez nas jednostka, rekonstrukcja niemieckiego strzelca górskiego jest równie piękna co pracochłonna. Dużą część rzadko spotykanego specjalistycznego sprzętu jak np. rakiety śnieżne, bergmutze, czy pagony w odpowiedniej "waffenfarbe", Grupa wykonuje sama. Specjalistyczne umundurowanie górskie sprowadzamy od zaprzyjaźnionych producentów z Azji i krajów Unii Europejskiej.


 Prócz możliwości poznania fantastycznych osób o podobnym profilu zainteresowań, efektem jest dwukrotny wyjazd Grupy na największą w Hiszpanii imprezę rekonstrukcyjną oraz szereg zaproszeń na podobne wydarzenia w Europie.


3 członków Grupy w 2010 roku stanowiło część 7-osobowej międzynarodowej wyprawy w ramach Projektu Edelweiss 2010, która przy użyciu alpinistycznego umundurowania i wyposażenia z lat 30-tych XXw., dokonała udanego wejścia na ponad 3000m n.p.m. wieszając polską flagę w masywie górskim Ecrins we francuskiej części Alp. W roku 2011 w ramach Projektu Edelweiss zdobywaliśmy szczyt Les Rouies, w roku 2012 planujemy wyjście w szwajcarskiej części Alp - wszystko z zachowaniem zasad i z wykorzystaniem ekwipunku, bedącego w użyciu przed rokiem 1939-tym.


Grupa w trakcie inscenizacji i dioram dysponuje zgodnymi z obowiązującym prawem RP, replikami karabinów maszynowych MG-34 i MG-42 oraz specjalistyczną oryginalną lawetą górską do tegoż, dwoma lunetami obserwacyjnymi 12x60 Richtungsweiser-Fernrohr na statywach, moździerzem M34 kalibru 81mm, ręczną bronią przeciwczołgową jak Panzerfausty30, 60 i 90, pancerzownicami Raketenpanzerbüchse Panzerschreck 54 i 54/1 oraz od sezonu 2010 pierwszą w kraju repliką niemieckiego 16-osobowego namiotu wojskowego Grosse Truppenzelt.


Od momentu założenia w ramach tworzonej przez nas Grupy Rekonstrukcji Historycznej stawiamy na możliwie jak najwierniejsze odwzorowanie sylwetki typowego Gebirgsjagera, hołdując zasadzie "odtwarzaj regułę, nie wyjątek". Jeżeli chcesz pobiegać w niemieckim mundurze i "pobawić się w kapitana Klossa" z góry dziękujemy za współpracę. Jeżeli zaś Twoim celem jest wspinaczka po alpejskim lodowcu w epokowych rakach, spadochronowy skok na wojskowej czaszy i w umundurowaniu jakie noszono 70 lat temu pod Narvikiem, własnoręczne kopanie okopu, nocne manewry w pełnym ekwipunku, czy chęć swoistej podróży w czasie - serdecznie zapraszamy w nasze szeregi. Najważniejsza dla nas pozostaje niezmiennie od wielu lat satysfakcja z przebywania w gronie pasjonatów o podobnych zainteresowaniach oraz stawianie sobie coraz to nowych wyzwań.