Poniżej znajdują się podstawowe niemieckie komendy dotyczace musztry z bronia, oraz prawidłowe sposoby jej wykonania. Ilustracje pochodzą z niemieckiego podręcznika obowiązującego w okresie II-giej Wojny Światowej. Mamy nadzieję, że będą one pomocne w nauce musztry...

GEWEHR, AB! (Do nogi broń!)

Po komendzie "Angetren" (Wstapić!), zawsze stajemy w pozycji "Do nogi broń!" z piętami złączonymi i palcami stóp oddzielonymi kątem ok. 900. Broń trzymamy po prawej stronie końcem kolby ściśle przylegającym do nogi. Niższy koniec kolby powinien przylegać do prawego palca.. Palce prawej dłoni powinny być złączone i wyprostowane, trzymając karabin na wysokości przedniego bączka z lekko zgiętym łokciem. Lewe ramie w czasie komendy "Prezentuj broń" powinno być wyciagnięte wzdłuż ciała z lekko zgięte w łokciu..

Uwaga: wyposażeni w broń inną niż mauser89k powinni :
1.Maschinenpistole / Sturmgewehr - Gewehr, Umhangen (Na pas broń!).
2.Machinengewehr – Broń wzdłuż ciała po prawej stronie.
3.Granatwerfer – Moździerz znajduje się nawprost ostatniego żołnierza w oddziale.
4.Panzerfaust lub Panzerschreck - Broń wzdłuż ciała po prawej stronie, wylotem lufy lekko wychylonym w przód.
5.Skrzynki amunicyjne – Położone przy prawej nodze żołnierza, zatrzaskiem zamykajacym skierowanym w przód.

DAS GEWEHR, ÜBER! (Na ramie broń!)

Armia niemiecka inaczej niż wiekszość ówczesnych armii prezentowała broń na lewym ramieniu. Z pozycji " Gewehr ab! " (Do nogi broń!), broń jest przenoszona centralnie naprzeciw osi ciała, gdzie prawa ręka znajduje się zaraz pod podbródkiem a lewa pod nią. Broń powinna znajdować się na lini wyznaczonej przez guziki w odległości ok.30 cm od ciała. Zamek karabinu skierowany jest na zawnątrz, gdy lewa strona karabinu do wewnątrz. Aby przenieść broń na ramię, prawa ręka zatrzymuje się i opiera o zamek, obraca broń o 900 ruchem przeciwnym do wskazówe zegara, gdy jednocześnie lewa dłoń chwyta za koniec kolbyy i przenosi ja na lewe ramię. W tej pozycji bezpiecznik powinien znajdować się na wysokosci pachy. Gdy broń znajduje się w odpowiedniej pozycji na ramieniu, krawędz kolby znajduje się niewiele poniżej dolnego brzegu pasa, a lewy łokieć jest lekko wygięty na zewnątrz. Broń powinna znajdować się niemalże idealnie pionowo wzgl. osi ciała. W tym momencie prawa dłoń szykim i pewnym ruchem powraca do pozycji wzdłuż prawej strony ciała z łokciem lekko wygiętym w tył.

Uwaga: wyposażeni w broń inną niż mauser89k powinni:
1.Maschinengewehr – Spoczywa na lewym ramieniu z rączka oparta o klatke piersiową.

2.Każdy inny typ broni wraz ze skrzynkami amunicyjnymi pozostają w pozycji niezmienionej.

 

ACHTUNG! PRÄSENTIERT DAS - GEWEHR! (Uwaga! Prezentuj broń!)

Ta komenda może być wydana jedynie w przypadku, gdy karabin znajduje się w pozycji "Na ramię broń”. Na komendę umieść prawą dłoń powyżej komory nabojowej z palcami wyprostowanymi i złączonymi, jednocześnie obracając kolbę o 900 zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zwalniając chwyt lewej przytrzymujący kolbę od spodu. Następnie przemieść lewą dłoń wzdłuz karabinu chwytając go wzdłuż celownika znajdującego się na środku broni. Palce lewej dłoni powinny zaginać się na broni tak, aby być skierowanymi na wprost ciała, gry kciuk jest skierowany ku górze wzdłuż kolby. Następnie wyprostowane i wyciągnięte palce pracej dłoni opuść poniżej osłony zamka spustowego. Broń powinna znajdować się wzdłuż pionowej linii ciała, przechodząc poprzez środek lewej kieszeni munduru tak, aby górna obejma karabinu znajdowała się na wysokości lewego oka...

 

DAS GEWEHR, ÜBER! z "Prezentuj broń!" (Na ramię broń!)

Po komendzie "Prezentuj broń!" żołnierz może wykonać komendę "Na ramię broń!". Jest ona wykonywana niemalże w odwrotnej kolejności. Lewą dłonią chwytamy za koniec kolby, jednocześnie obracając ją o 1800 wbrew ruchowi wskazówek zegara, podczas gdy prawą dłoń kładziemy na komorze zamka. Z lewą dłonią na kolbie i prawą prowadzącą umieść karabin na lewym ramieniu. Gdy karabin znajdzie się w odpowiedniej pozycji szybko i zdecydowanie umieść ją po prawej stronie ciała z lekko zgiętym w łokciu ramieniem.

 

GEWEHR, AB! z "Na ramie broń!" (Do nogi broń!)

Ta komenda jest wydawana, gdy karabin znajduje się w pozycji "Na ramie broń!". Umożliwa przeniesienie broni z lewego ramienia i oparcie jej o ziemię. Na komendę, jednocześnie opuść lewe ramię, chwyć prawą dłonią karabin na wysokości górnego bączka, przekręć karabin zamkniem do wewnątrz i ponownie chwyć lewym ramieniem za kolbę. Następnie jednocześnie, lewą ręka zwolnij kolbę i prawą ręką wyprostowaną, trzymając karabin przemieść go na prawą stronę tak, by kolba dotykała ziemi. Ostatnim ruchem jest umieszczenie kolby wzdłuż prawej nogi tak by jej przednia część nie wystawała ponad prawy palec nogi.

GEWEHR, UMHÄNGEN! (Na pas broń!)

Ta komenda jest wydawana tylko jeżeli broń jest w pozycji „Do nogi broń!”. Na rozkaz pas nośny jest luzowany i broń jest przewieszana przez prawe ramię. Prawa ręka powinna wyciągnąć pas nośny w strone prawej kieszeni z kciukiem biegnącym wzdłuż niego tak, aby po wycofaniu łokcia broń znalazła się na ramieniu.

Uwaga: wyposażeni w broń inną niż mauser89k powinni :
1.Maschinengewehr – Pas przewieszony przez prawe ramię, broń lufą do góry, dwójnóg złożony.
2.Granatwerfer – Niesiony za płytę główną po prawej stronie.

Opracował na podstawie:
- www.dererstezug.com
- Reibert, Robert W. „Der Dienstunterricht im Heere”, E.S. Mittler & Sohn, Berlin, 1940

Yuri